دبیر خانه کار وفناوری ارس جلفا
بانظرات خود ما را یاری کنید
 
 
تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحیم

شرکت آذر آرام ارس

شرکت آذرآرام ارس

مجری طرح های برقی شامل ،سیم کشی انواع ساختمان های مسکونی ،اداری، تجاری ،صنعتی ،

 

تلفن تماس 09144924808

در محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس - جلفا

آخرین ارسال های تالار گفتمان
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
3 اردیبهشت 1390 23:13 :: نویسنده : herfearas

  

سوالات امتحانی حرفه وفن اول راهنمایی 
 
 ۱
 
 
 
 
 
 ۲
 
 
 
 
 
۳
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 جاهای خالی را با عبارات مناسب تکمیل نمایید.
 - برق منتقل شده پس از  ......... بوسیله تیرهای برق یا ............. بین مراکز مصرف توزیع میشود.
 - در کارخانه ذوب آهن ، سنگ آهن ، ........... و کک را داخل کوره بلند می ریزند.
 - آلومینیم در صنعت به صورت ........ بکار می رود تاازخواص و استحکام لازم برخوردار شود.
 
 

 گزینه صحیح را انتخاب کنید.
 
- وقتی گفته میشود: «وسیله ای که می خواهیم بسازیم چه ویژگیهایی بایدداشته باشد؟» کدام مرحله فناوری را بیان میکند؟
   الف:طراحی                   ب: نیاز                        ج: مواد وابزار                د: فرآیند
 - « فیبر»از ذرات فشرده شده چوب وچسب ساخته میشود.   صО               غ О
 -بازیافت یکی ازمناسب ترین روش دفع بهداشتی زباله هاست. .   ص  О    غО
 
 

به سوالات زیر پاسخ کوتاه دهید. 
  4- عاملی که موجب تبدیل زمینهای کشاورزی به جاده و کارخانه میشود ؟5/.
5 - دانش آموزی که ناخن هایش را با دندان می جود ازکدامیک ازابعاد سلامت دارای مشکل است؟/5.
 6- برای علامت زدن محل سوراخکاری درورق های فلزی از چه وسیله ای استفاده می شود؟5/.
 7- یک وسیله حفاظتی که از عبور جریان غیرمجازجریان برق در مدار جلوگیری میکند؟5/.
8-شمای فنی جعبه تقسیم را رسم کنید.
 
 
 

چه عواملی باعث پیشرفت وتکامل محصولات فناوری شده است؟
 
 ارتباط بین اجزای یک سیستم چگونه است؟
 چه عاملی باعث ایجاد جریان الکتریکی در یک سیم برق می شود؟
 چرا دینام دوچرخه میتواند معرف یک مولد الکتریکی باشد؟
 زباله ها چگونه موجب آلودگی آب وخاک می شود؟
 از راههای پیشگیری از نابودی محیط زیست سه مورد بنویسید؟
 مادر مریم برای دفع حشرات و جوندگان موذی از محل زندگیشان همیشه از سموم شیمیایی استفاده می کند. شمادوروش ساده برای دفع حشرات به او پیشنهاد کنید که خطر کمتری داشته باشد؟
 
 دانش آموزی از معلم حرفه وفن پرسید: آیا بیماری بدون علت به وجود می آید؟ معلم پا سخ داد: نه خیرعلت برخی بیماریها گاهی مربوط به اثرات محیط زیست و .به نظر شما معلم در ادمه چه علتهای دیگری  را ارائه کرده است؟
 
 علی در کارگاه مدرسه مشغول بریدن یک قطعه چوبی بود که به هنگام پایان برشکاری ناگهان چوب پرت شد  علی کدام نکته ایمنی را رعایت نکرده است ؟
 
 
 
 
 ۱
 
 
 
 
 
۷۵/
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 لینک ثابت

موضوع مطلب : بدون موضوع - بدون موضوع

3 اردیبهشت 1390 23:10 :: نویسنده : herfearas

نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتور

 

 


بر اثر احتراق در موتورهای احتراق داخلی گرمای زیادی تولید می‌شود که حتی می‌تواند فلزات مجموعه سیلندر و پیستون را ذوب کند .
سیستم خنک­کاری به­منظور پیشگیری از بالا رفتن دمای موتور به­کار می‌رود. این سیستم برای مراقبت در برابر عملکرد مؤثر در تمام سرعت‌های موتور و کنترل شرایط مختلف مورد استفاده است. دما در طول مدت احتراق مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق موتور بسیار بالا می‌رود و به بیش از ۲۰۰۰ درجه می‌رسد. میزان قابل توجهی از این حرارت توسط دیواره‌های سیلندر و پیستون‌ها جذب می‌شود بنابراین باید خنک‌کاری به اندازه‌ای صورت پذیرد که دما بیش از حدود ۲۳۰ درجه نشود.
دماهای بالاتر باعث کاهش ضخامت فیلم روغن می­شود و خواص روغن به­شدت افت می‌کند که این مسئله موجب افزایش استهلاک قطعات و ازدیاد دمای آنها خواهد شد.
در موتورهای احتراق داخلی مقدار محدودی از انرژی سوخت برای قوای محرکه موتور استفاده می‌شود. تقریبا حدود ۲۸ درصد انرژی سوخت به کار مفید تبدیل می‌شود. ۳۰ درصد به­واسطه خنک­کاری، ۳۲ درصد به­وسیله خروج گازهای داغ و ۱۰ درصد باقیمانده توسط اصطکاک و عوامل دیگر به­هدر می‌رود. میزان حقیقی و دقیق انرژی تدیل­شده به کار مفید در پروسه احتراق موتور به مشخصه‌های فیزیکی اجزای موتور بستگی دارد.
همان‌طور که گفته شد، دما در طول احتراق در سیلندر موتورهای درون­سوز به بیش از ۲۰۰۰ درجه می‌رسد. این دما بیش از نقطه ذوب مواد مورد استفاده در ساختار موتور است بنابراین با بالارفتن دما به موتور خسارت وارد می‌شود و باید دمای کار موتور در محدوده­ای خاص حفظ شود. در یک نمونه سیستم خنک­کاری آبی موتور این دما در محدوده ۹۵-۷۵ قرار دارد که برای خنک­کاری هوایی این میزان کمی بیشتر است.
خنک­کاری در موتور دو علت دارد:
1- نگه داشتن دمای اجزای موتور در دمایی که روغنکاری مؤثر در آن ممکن باشد.
2- نگه داشتن دمای اجزای مختلف موتور در یک محدوده خاص به­طوری که به سلامت قطعات موتور صدمه نزند.
نحوه عملکـرد موتور در انتخاب و طراحی سیستم خنک­کاری تأثیر می‌گذارد و این کاملا به نوع گازهای احتراق و اجزای موتور وابسته است. وقتی موتور سرد است، کارایی پایینی دارد بنابراین سیستم خنک­کاری معمولا شامل وسایلی است که زمینه فعالیت خنک­کـاری نرمـال را بـرای حفظ گرمـای مناسب موتور مهیـا می‌کننـد.
­هنگام راه­اندازی موتور دمای قطعات داخلی آن، به­سرعت افزایش می‌یابد؛ پس وقتی موتور به دمای ­بهره­برداری می‌رسد باید سیستم خنک­کاری فعالیتش را آغاز کند.
ن سیستم خنک­کاری موتور برای حداقل کردن حجم و وزن رادیاتور است که در وسایل نقلیه از اهداف مهم تلقی می‌شود. با درجه حرارت متوسط آبی که از رادیاتور عبور می‌کند حتی­الامکان بالا نگه داشته شود تا اختلاف آن با درجه حرارت متوسط زیاد باشد.
البته این درجه حرارت نباید از نقطه جوش آب در فشار اتمسفر تجاوز کند زیرا در آن صورت قسمتی از آب تبخیر می­شود و فشار داخل رادیاتور به­شدت افزایش می‌یابد. گرچه با طراحی درپوش مناسب برای رادیاتور آب داخل تحت فشار است تا دیرتر به نقطه جوش برسد، هوا نیز باید پس از عبور از رادیاتور به اطراف بدنه موتور جریان یابد.
جهت عکس جریان به دو دلیل مناسب نیست: اولا هوا به روغن و ذرات آغشته به روغن که به هر حال روی بدنه موتور وجود دارد آلوده می‌شود و این ناخالصی‌ها روی منافذ رادیاتور رسوب می­کند و از راندمان آن می‌کاهد و ثانیا بر اثر تماس با بدنه گرم موتور درجه حرارت آن بالا می­رود و موجب کاهش قدرت­ خنک کنندگی رادیاتور می‌شود.
برای درک نیاز موتور به سیستم خنک­کاری، اثرات افزایش یا کاهش دمای کارکرد موتور در ذیل آمده است:
● اثرات افزایش دمای کارکرد موتور
▪ بهره­برداری در دماهای بالا، بارهای زیاد با سرعت بالا بدون عملیات خنک­کاری باعث اکسیداسیون روغن روغنکاری می‌شود. در این شرایط ممکن است با بالا رفتن دما، لعاب و رسوب شکل گیرد؛ به­طوری که رینگ پیستون نتواند کار خود را انجام دهد؛ ضمن این که خراش خوردن رینگ نیز باعث اختلال عملکرد آن می‌شود. به همین ترتیب اکسیداسیون روغن می‌تواند باعث خوردگی و سایش بعضی از انواع یاتاقان‌ها شود.
▪ اگر دمای کارکـرد خیلـی زیاد شـود، نقاطی از پیستون‌ها و قسمت‌هایی از میل­لنگ که در یاتاقان می‌چرخند، منبسط می‌شوند که این موضوع باعث خروج آنها از لقی مجاز می­شود و این تغییرات صدمات جدی در یاتاقان‌ها و رینگ‌ها به­بار می­آورد.
▪ سطوح داخل محفظه احتراق از قبیل پای سوپاپ خروجی و شمع ممکن است آن­قدر گرم شود که جرقه زودتر اتفاق بیفتد؛ این شرایط جرقه پیش­رس نامیده می‌شود که اگر برای مدتی ادامه یابد، خسارت عمده به موتور می‌زند.
▪ اگر مخلوط تازه وارد شده به سیلندر خیلی گرم شود، چگالی آن کاهش خواهد یافت و در نتیجه قدرت آن کاسته می‌شود؛ به­خصوص در موتورهای بنزینی.
▪ با افزایش دمای مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق و منیفولد ورودی، اصطکاک مکانیکی افزایش می­یابد و از قدرت خروجی موتور می‌کاهد.
● اثرات کاهش دمای کارکرد موتور
1- افزایش خنک‌کاری باعث کاهش راندمان حرارتی، همچنین مانع تبخیر مناسب سوخت می‌شود که موجب رقیق شدن روغن می‌گردد.
2- تبخیر نامناسب سوخت ، فیلم روغن بر روی دیواره‌های سیلندر را از بین می‌برد و باعث افزایش فرسایش سطح داخلی سیلندر می‌شود.
1- به طور کلی خنک­کاری بیش از حد باعث کاهش قدرت، ضرر اقتصادی مصرف بیشتر سوخت و کاهش طول عمر قطعات موتور می­شود.
● ملاحظات طراحی رادیاتور
طراحی رادیاتور باید براساس درجه حرارت هوا در گرمترین منطقه­ای که وسیله ممکن است در آن کار کند، صورت گیرد. در آب و هوای سردتر مقدار آب در گردش رادیاتور به وسیله ترموستات تنظیم می‌شود؛ به نحوی که فقط سنجش از قدرت خنک­کنندگی رادیاتور مورد استفاده قرار گیرد. افزایش دمایی بین ۸ تا ۱۲ درجه برای هوای جاری در رادیاتور منظور می‌شود. افزایش دمای بیشتر متداول نیست؛ به­خصوص که در هوای گرم موجب تبخیر بنزین در پمپ بنزین و لوله‌های رابط در موتور بنزینی می‌شود و از رسیدن سوخت به موتور جلوگیری به­عمل می‌آید.
به منظور پیشگیری از سروصدای زیاد و مصرف بیش از اندازه توان موتور به وسیله پروانه، افت فشار سمت هوا کمتر از kpa ۱ منظور می‌شود. توان مصرفی پروانه باید به قدری باشد که در دور کم موتور و قدرت زیاد بتواند هوای کافی از رادیاتور عبور دهد. برای این که حجم رادیاتور کوچک باشد معمولا از لوله‌های تخت پره­دار استفاده می‌شود. هرچه تعداد پره بر واحد طول لوله بیشتر باشد، مبدل جمع و جورتر خواهد بود اما گرفتگی سوراخ پره‌ها با ذرات معلق موجود در هوا و حشرات سبب می‌شود که تعداد پره­ها بین ۴۰۰ و ۶۰۰ پره در هر متر باشد.
● رادیاتور و نحوه انتقال حرارت از سیال گرم به هوا
رادیاتور دستگاهی است در سیستم خنک­کننده موتور که حجم زیادی از آب این سیستم را در تماس نزدیک با هوا نگه می­دارد تا انتقال حرارت از آب به هوا به­خوبی و به­سـرعت امکـان­پذیر باشـد. همچنین می‌توان گفت رادیاتور وسیله­ای است که برای نگهداری مقدار زیادی آب در مجاورت حجم بزرگی از هوا به­کار می‌رود؛ به طوری که حرارت بتواند از آب به رادیاتور و از رادیاتور به هوا منتقل شود.
اجزای رادیاتور از مخزن بالایی و مخزن پایینی و هسته (شبکه) رادیاتور تشکیل شده که خود شبکه از لوله‌ها و پره‌ها به­وجود آمده است. همچنین به مخزن بالایی یک گلویی که به لوله هوا ارتباط دارد، متصل است.
سیال خنک­کننده توسط پمپ به جداره‌های سیلندر جریان می‌یابد. در صورت بالا رفتن درجه حرارت سیال ترموستات مسیر را باز می‌کند و سیال گرم از طریق لوله ورودی رادیاتور که در مخزن ورودی آن تعبیه شده است، وارد رادیاتور می­شود و پس از خنک شدن به مخزن خروجی جریان می­یابد و پس از خروج توسط لوله خروجی رادیاتور، سیکل خود را ادامه می‌دهد.
انتقال حرارت در رادیاتور خودرو به این صورت است که آب گرم در طول مسیر حرکت در رادیاتور، گرمای خود را به لوله‌ها منتقل می­کند و این گرما از محل اتصال لوله و پره، به پره‌ها منتقل می­شود و سپس گرمای انتقال­یافته به پره‌ها نیز توسط جریان هوای اجباری از آنها دفع می‌شود.

پرویز کلهر - کارشناس مهندسی و کنترل کیفیت شرکت رادیاتور ایران

منبع :
ماهنامه اندیشه گستر سایپا
 
لینک ثابت

موضوع مطلب : مکانیک - مکانیک

بارم بندي آزمون كتاب درسي : آموزش حرفه و فن سوم راهنمايي چاپ 90

 

رديف

واحد و عناوين

نوبت دوم ( خرداد )

نوبت شهريور

1

واحد 1 : فناوري و سيستم

5/.

75/.

2

واحد 2 : كار با برق

75/.

75/.

3

واحد 3 : بهداشت

75/.

75/.

4

واحد 4 : كار با چوب

5/.

75/.

5

واحد 5 : آشنايي با خودرو و تعمير و نگهداري شير آلات در منزل

1

1

6

واحد 6 : ساختمان سازي و راه

75/.

75/.

7

واحد 7 : خوراك و پوشاك

1.25

1.25

8

واحد 8 : كشاورزي (باغباني – دامپروري –صنايع )

2.5

2

 

مجموع

8

8

 

 

بارم بندي آزمون كتاب درسي : آموزش حرفه و فن دوم راهنمايي چاپ 90

 

رديف

واحد و عناوين

نوبت دوم ( خرداد )

نوبت شهريور

1

واحد 1 : فناوري و سيستم

5/.

5/.

2

واحد 2 : كار با برق

1

1

3

واحد 3 : بهداشت

75/.

75/.

4

واحد 4 : كار با چوب

5/.

5/.

5

واحد 5 : كار با فلز

5/.

5/.

6

واحد 6 : ساختمان سازي

1

1.25

7

واحد 7 : خوراك و پوشاك

1

1

8

واحد 8 : كشاورزي (باغباني – دامپروري –صنايع )

2.75

2.5

 

مجموع

8

8

 

 

بارم بندي آزمون كتاب درسي : آموزش حرفه و فن اول راهنمايي چاپ 90

 

رديف

واحد و عناوين

نوبت دوم ( خرداد )

نوبت شهريور

1

واحد 1 : فناوري و سيستم

5/.

5/.

2

واحد 2 : كار با برق

75/.

75/.

3

واحد 3 : بهداشت

75/.

75/.

4

واحد 4 : كار با چوب

5/.

5/.

5

واحد 5 : كار با فلز

5/.

5/.

6

واحد 6 : ساختمان سازي

1

1

7

واحد 7 : خوراك و پوشاك

1.5

1.5

8

واحد 8 : كشاورزي و دامپروري

2.5

2.5

 

مجموع

8

8

 

 

سرگروه حرفه وفن - خیری

 

 
لینک ثابت

موضوع مطلب : بدون موضوع - بدون موضوع

1 اردیبهشت 1390 23:47 :: نویسنده : herfearas

 پرورش ماهی

رشد ماهیها : رشد ماهیان و عواملی که روند رشد تحت تأثیر آنهاست برای پرورش دهنده ماهی ، در درجه اول اهمیت قرار دارند ، زیرا حداکثر رشد ماهی در حداقل مدت زمان با حداقل مقدار غذا ، هدف اصلی اوست .
ماهی جانوری خونسرد است و جهت حفظ درجه حرارت بدن خود ، مجبور به صرف انرژی نیست ، بدین لحاظ ، یک ماهی نسبت به یک جانور خونگرم ، از لحاظ تبدیل مواد غذایی به پروتئین بدن ، از کارآیی و استعداد بیشتری برخوردار است .
تغذیه ماهیان انرژی مورد نیاز ماهی از غذا تأمین میشود ، بهر حال این انرژی در اصل از خورشید تولید می شود . انرژی خورشید به وسیله گیاهانی که برای ساختن کربوئیدرات ها، انرژی مصرف می نمایند، به غذا تبدیل می گردد. جانوران این گیاهان را خورده و انرژی ذخیره شده را جهت انجام فعالیت های خود مورد استفاده قرار می دهند ، بنابراین گیاهان بعنوان تولیدکنندگان اولیه مواد غذایی شناخته شده اند ، که این مواد به صور دیگر تبدیل می گردد و سپس در اختیار ماهیان قرار می گیرد. در زیر بطور فشرده نیازهای غذایی ماهیان مورد اشاره قرار می گیرد.
ترکیبات معدنی ماهـیان از مـواد مـعدنی بیشماری استفاده می نمایند که عناصر ذیل ضرورت بیشتری برای آنان دارد که عبارتند از : کلسیم ، فسفر ، سدیم ، مولیبدن ، کلر، منیزیم، آهن، سلینیوم، ید، منگنز، مس، کبالت و روی که عوامل یاد شده از طریق محصولات جنبی کشتارگاهها همچون پودر ماهی در اختیار ماهیان قرار می گیرد.
ترکیبات آلی که خود شامل مواد زیر هستند: پروتئین ها
پروتئین ها ترکیبات آلی پیچیده ای هستند که از واحدهای اسید آمینه ساخته شده اند و از طریق اسیدهای دیواره روده به داخل خون جذب و یا جهت تولید انرژی می سوزند. منابع گیاهی و غالباً حیوانی در تأمین پروتئین مصرفی ، در جیره غذایی مصرفی ، تغذیه مصنوعی پرورش دهندگان گنجانده می شود. چربیها
این مواد از واحدهای اصلی به نام اسیدهای چرب تشکیل می شوند . اطلاعات در مورد جزئیات نیاز ماهی به چربی در دست نیست، لذا در غذاهای ویژه مصنوعی اهمیتشان در درجه دوم قرار دارد. ئیدرات های کربن
این مواد شامل گروه وسیعی از مواد شامل قندها، نشاسته ها و سلولز هستند، ساده ترین ئیدرات های کربن، قندها و پیچیده ترین آنها پلی ساکاریدها است . این مواد غالباً در تغذیه مصنوعی ماهیانی به کار می رود که از طریق آنزیم آمیلاز، قادر به بهره وری از محصولات گیاهی هستند. ویتامینها : برای سلامت ماهی ضروری و شامل دو دسته اند
محلول در آب که شامل موارد زیر هستند:
الف) تیامین که در غلات و حبوبات و سبزیجات و خمیرترش (Yeast) و بافت حیوانی یافت می شود و کمبود آن باعث کمی رشد و تشنج ها است.
ب) پیریدوکسین، که در خمیر ترش، غلات وحبوبات موجود است و کمبود آن کم خونی ماهی را به دنبال دارد.
ج) اسید اسکوربیک که در سبزیجات و بافت حیوانی موجود و کمبود آن باعث خونریزی بافتها می شود.
محلـول در چربی که خود شامـل ویتامین های A-D- KوE می باشد الف) ویتامین A در روغن ماهی موجود و از طریق گنجاندن پودر ماهی در جیره غذایی تأمین می شود. ب) ویتامینD از طریـق تأثیر نور ماوراء بنفـش در پوست ماهی ساخته می شود و کمبود آن اختلال در فرآیند استخوان سازی را باعث می شود. ج) ویتامین E و K در بافت گیاهی و سبزیجات موجود و کمبود آنان باعث کم خونی و اختلال در انعقاد خون می گردد.

عوامل زیر نیز در رشد ماهیان آب شیرین از اهمیت برخوردارند : چه در آب شیرین و چه شور ماهی بدلیل خونسرد بودن ، میزان فعالیت بدنش با افزایش حرارت بسرعت زیاد می شود، لذا هرچه درجه حرارت بیشتر، انرژی بیشتری مورد نیاز ماهی است . بطور معمول در نقاط گرمسیر نسبت به نقاط سردسیر رشد ماهیان آب شیرین بیشتر است.

جریان آب :ماهیان آب شیرین در صورتیکه در آبی با جریانی سریع نگهداری شوند، نسبت به موقعیکه در یک استخر بسر می برند، مجبور هستند که برای شنا کردن و موضعگیری در مقابل جریان آب ، انرژی بیشتری مصرف نمایند.
اندازه بدن : میزان سوخت و ساز یک ماهی کوچک بالاتر از میزان مزبور در یک ماهی بزرگ است . بنابراین در عرصه تکثیر و پرورش آبزیان، عملاً معلوم شده که ماهی کوچک ، برحسب واحد وزن بدن به غذای بیشتر نیاز دارد.
سایر عوامل: افزایش مستمر و ممتد فعالیت بدنی یا سوخت و ساز ، نیاز به انـــرژی یک ماهی را ترقی می­دهد. اینگونه افزایش عمدتاً نتیجه عواملی هستند که به عوامل فشار مشهورند که شامل ازدحام ، سطوح پائین اکسیژن ، آلودگی ، میزان های آمونیاک ، همگی عوامل فشار موجود در عرصه تکثیر و پرورش محسوب می­گردند که میزان نیاز به انرژی را افزایش داده و قادرند بطور نامطلوبی بر میزان رشد تأثیر بگذارند.

استحصال تخم و بچه ماهی: در صنعت تکثیر و پرورش آبزیان ، واژه تخم یا بچه ماهی به مراحل جوانی حیوان مورد استفاده جهت ماهیدار نمودن استخرهای پرورش ماهی اطلاق می­گردد. تهیه و تأمین بچه ماهی در زمینه پرورش ماهیان تحت تأثیر وجود اختلافی مهم بین رفتار تخم ریزی گونه های مختلف ماهیان قرار دارد. به عبارت دیگر برخی از انواع ماهیان آب شیرین از روی میل در استخرهای پرورش ماهی تخم­ریزی می­کنند و تأمین تخم به راحتی صورت می­گیرد و برخی در کارگاه تخم ریزی می­کنند.

بهترین نوع ماهی شناخته شده که به سهولت در استخر تخم­ریزی می­نمایند ، ماهی تیلاپیا است. نوع دیگری از سیستم تکثیر ماهیانی که در آب شیرین استخرها به حد بلوغ و تخم­ریزی و بهره­برداری می­رسد ماهی قزل­آلا است. البته وجه تمایز آن با ماهیان دیگر آب شیرین ، در استفاده از استخرهای بتونی بوده که ویژه اینگونه ماهیان است. در صورت عدم استفاده از این گونه استخرها لازم است در شرایط حوضچه تخم­ریزی ماهیان قزل­آلای مولد از استخر برداشته و با استفاده از دست ، از طریق وارد آوردن فشار بر روی بدن ماهی تخم کشی صورت و سپس تخمهای بارور شده را به خارج از حوضچه ( استخرهای غیربتونی ) هدایت کرد.

آب:منـشاء آب شـیرین جـهت پرورش ماهیان، بارندگی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی محل تغییر می­کند. چشمه­ها و چاهها در اثر نفوذ آب باران در زمین بوجود آمده­اند که جهت پرورش و تکثیر ماهیان مورد بهره­برداری قرار می­گیرند. گاهی نیز از هرز آبهای جمع شده در زمینهای شیب­دار با منشاء باران در تکثیر و پرورش استفاده می­گردد. مردابها، دریاچه­ها و رودخانه­ها منابع ذخیره هرز آبها هستند.
برای یک استخر پرورش ماهی ، نیازمند یک مقدار آب اولیه جهت آبگیری متناسب با حجم مورد نیاز استخر هستیم. مقدار آب مورد نیاز برای پرورش ماهی در آبهای شیرین از مجموع عوامل زیر تعیین می­گردد:
الف) حجم استخر در شروع دوره پرورش ماهی
ب ) تلفات نفوذی در طول دوره پرورش ماهی
ج ) تلفات تبخیری در طول دوره پرورش ماهی
 

در صورتیکه کل آب شیرین مورد استفاده جهت پر کردن استخر در مواقعی از سال برای تأمین آب استخر کافی نباشد، ساختن یک مخزن ذخیره آب، پرورش دهندگان را قادر خواهد ساخت تا در مواقع پر آبی ، آب را جهت زمان خشکسالی و کم آبی ذخیره و استفاده نمایند. اگر استخر به شکل مربع مستطیل باشد با در هم ضرب کردن دو ضلع و ارتفاع کل آب مورد نیاز برآورد می­شود. ارتـفاع × عــرض × طــول کــه تـعــیین ارتــفاع از طــریــق تـخـمین میانگین عمق آب صورت می­گیرد که بصورت ارتفاعات مختلف سطح استخرقابل استحصال است .


کارگاههای پرورش ماهی:
مدیریت اینگونه استخرها مستلزم تأمین آب کافی و هنر ایجاد شرایط مطلوب محیطی لازم برای حداکثر رشد و حداقل میزان مرگ و میر جمعیت ماهیان موجود در استخر است. ورود آب به استخر از طریق یک ورودی تحت کنترل انجام می­گیرد که هدف از آن تأمین جریان مرتب و قابل تنظیم آب ممانعت از فرار ماهیان و جلوگیری از ورود گونه­های نامطلوب به داخل استخر می­باشد. ایـن آب از طـریق یـک خروجی قابل کنترل به نام مانک (Monk) از استخر خارج می­گردد و به تولید کننده امکان می­دهد که هرگونه لایه آب موجود در کف استخر را که احتمالاً کیفیت آن پایین آمده و بایستی با آب تازه تعویض گردد را تخلیه سازد.
 

دستورالعمل­های عمومی در رویه پرورش ماهیان آبهای شیرین: در این خصوص پرورش دهندگان ماهی می­توانند از محیطهای آبی و تسهیلاتی استفاده کنند که برای پرورش کپور و دیگر گونه­های ماهی آبهای شیرین مناسب­ترند ، تا برای ماهیان قزل­آلا، و فنون این کار در حال حاضر کاملا مرسوم و رایج است. ایجاد استخرهای ماهی در اصل رویه­ای از آب­زدایی و کنترل منظم مناطق باتلاقی با استفاده از سدهای ساده که به تدریج استخرهایی مناسب تولید ماهی در کنار آن ایجادشد، ریشه گرفته است. از لحاظ فنی کلیه گونه­های ماهی آب شیرین را میتوان پرورش داد و این بسته به انتخاب بازار است. در ذیل برخی از مسایلی که در رویه­های پرورش و تکثیر ماهیان آب شیرین باید بدانها توجه داشت مد نظر قرار می­گیرد:
ضد عفونی استخر : استخرها که در اندازه­های متفاوتی هستند ( از 100 متر مربع برای تخم­ریزی گرفته تا بیش از 10 هکتار برای پرورش ماهیان استخرهای نمونه یا در زمین حفر میشوند و یا بوسیله پشته­های خاکی ساخته میشوند که در هر حال باید قابل زهکشی باشند و این کار معمولاً بوسیله سیستم ( مانک ) صورت می­گیرد . بهترین و ارزانترین روش ضد عفونی استخرها خنگ گذاشتن و به آیش در آوردن آن است .
تخم­ریزی: بطور معمول ماهیان آب شیرین در دمای حدود 22 درجه سانتیگراد تخم ریزی میکند و استخرهای تخم­ریزی در آغاز ماه مه ، هنگامی که حرارت آب به سرعت زیاد میشود ، آماده می­گردند . در استخرها بذر علف افشانده میشود یا گیاهان دیگر امکان رویش می­یابند ، بطوری که رستنی­های مناسب موجود باشد ، تا تخمها به آنها بچسبند. استخرها در اکثر اوقات سال ، خـالی هستند امـا درست قـبل از تخم­ریزی از آب پر می­شوند و فرصت گرم شدن می­یابند. آنها تنها وقتی مورد استفاده قرار می­گیرند که درجه حرارت آبشان بالای 18 درجه سانتیگراد باقی بماند . ماهی­های تولید مثل کننده آب شیرین در دسته­هایی شامل 2 نر و یک ماده انتخاب میشوند. نرها به سادگی شناسایی میشوند. به این ترتیب که وقتی که حفره شکمی آنها به آرامی فشار داده شود، اسپرم از منفذ آن خارج میشود. ماده­­ها در این زمان به واسطه حفره شکمی متورم و منفذهای برجسته قابل تشخیص­اند ماهی کپور معمولاً در 4 سالگی بالغ میشود ، گر چه نرهای آن میتوانند زودتر بالغ شوند. دسته­های ماهیان بلافاصله بعد از آب­گیری استخر ، وارد آن میشوند و تخم­ریزی بعد از حدود 36 ساعت صورت میگیرد. ماده­ها روی گیاهان مرکز استخر تخم می­ریزند و هر ماهی حدود 000ر100 تخم به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن تولید می­کند. ماهی­های تولید مثل کننده را پس از تخم­ریزی بلافاصله از استخر بیرون می­آورند تا تخمها را نخورند.
مراحل لاروی : معمولاً تخم ماهیان آب شیرین از جمله کپور پس از گذشت 100 "درجه روز" (یعنی 4 روز در دمای 25 درجه سانتیگراد) سرباز می­کند. لاروها به طول 5 میلیمتر هستند و تنها یک کیسه غذایی کوچک با خود همراه دارند. هنگام آماده سازی استخر تخم­ریزی یا نزدیک به این زمان ، استخرهای نوزاد پروری بزرگتر از استخرهای تخم­ریزی هستند و باید حدود 2/1 متر عمق داشته باشند. این استخرها اختصاصاً برای تولید لارو بکار می­روند و باید تنها حاوی مواد غذایی در چنان اندازه و کیفیتی باشند کـه مـناسب تـغذیه لاروهـا بـاشند. بـرای پرورش پلانکتون­های حیوانی غذایی در استخرها کود آلی یا شیمیایی می­پاشند. انتخاب بین کودهای آلی و غیر آلی صورت می­گیرد و کودهای آلی طبیعی مورد استفاده معمولاً از کودهای حیوانی نظیر کود گاو یا اسب هستند . این مواد را میتوان به میزان 1 کیلوگرم در متر مربع بصورت جامد یا مایع ، ترجیحاً در حالت تجزیه کامل که سطح آمونیم به حداقل می­رسد بکار گرفت. ( سطح آمونیم بسته به طبیعت خاک استخر و سطح موجود مواد تغذیه­ای در استخر کاملاً متغیر است). هنگام کودپاشی دقت زیادی باید مبذول داشت تا کود بیش از حد افزوده نشود و حالت بی­اکسیژنی رخ ندهد. به جای کوددهی گسترده و یک جا، چه بهتر که این کار طی چندین نوبت هر چند هفته یک بار در طول تابستان صورت گیرد.
کودهای غیر آلی را میتوان به جای کود آلی بکار برد. کودهای آلی مواد تغذیه­ای جلبکی را در سطح قابل پیش­بینی­تری فراهم می­نمایند. در استخرهای عادی که دارای مقدار مناسبی خاک در کف هستند ، احتمال دارد که فسفر ، مواد مغذی را محدود کند که برای جلوگیری از این وضع ، از سوپر فسفات­ها استفاده می­گردد. شکل رایج­تر کودپاشی ، استفاده از ترکیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت 10÷10 ÷ 10 به میزان 10 کیلوگرم در هکتار ، کمی دیرتر در سال میتوان بکار گرفت. پس از آنکه کود آلی یا شیمیایی افزوده شد و پلانکتون کافی در استخر بوجود آمد لاروهای تازه سر از تخم درآورده به آن وارد می­شوند. رشد در این زمان سریع است و لاروها را باید به منظور جلوگیری از کاهش میزان رشد که در اثر ازدحام بی­رویه ایجاد می­شود ، پراکنده و کم جمعیت کرد. بطور معمول لاروها را برای بقیه فصل در استخر نگاه میدارند. همچنین ممکن است در صورت کند بودن میزان رشد ( که از طریق نمونه برداری با تور کنترل میشود) ، از تغذیه کمکی استفاده گردد. در صورتیکه درجه حرارت مناسب باشد، ممکن است ماهیان کلیه غذاهایی را که بطور طبیعی تولید شده مصرف کنند. غذاهای گندله­ای شکل که توسط کارخانجات تجارتی تولید میشوند معمول ترین غذای ماهیان آب شیرین از جمله کپور هستند. این مواد از لحاظ غذایی متناسب با نیازهای ماهی ساخته شده­اند و میتوان آن را با دست به آنها داد، یا به کمک ابزار اتوماتیک یا تغذیه کننده­ها مورد استفاده قرار داد. در صورتیکه هوا به اندازه کافی گرم باشد میتوان بطور واقع­بینانه انتظار داشت که تا پایان تابستان وزن ماهیان 50 تا 100 گرم باشد. در اینجا باید بر اهمیت بالا بودن دمای محیط تأکید کرد، زیرا پایین بودن درجه حرارت سبب میشود که آهنگ رشد کند یا نابود گردد. حداقل دما برای رشد مناسب ، 18 درجه سانتیگراد است، در حالی که دمای 25-23 درجه سانتیگراد ایده­آلی را برای تبدیلات غذایی و رشد بوجود می­آورد. اهمیت درجه حرارت به قدری است که استفاده از صفحات خورشیدی ، تونلهای پلی تینی گلکاری شده یا ایجاد پوشش بر روی استخر ، به منظور افزایش درجه حرارت برای بالا بردن آهنگ رشد ، باز هم اقتصادی و بصرفه است.
کنترل بیماری : کنترل بیماری تا حد زیاد مسئله­ای است مربوط به بهداشت استخر. استخرها حتی­الامکان باید در طول زمستان ، خشک نگه داشته شوند و با آهک زنده ، فرمالین یا سود سوزآور ضد عفونی گردند. ماهیان تولید مثل کننده همیشه باید از بچه ماهیها و ماهیان در حال رشد بزرگ­تر و جدا نگاه داشته شوند. ماهیان باید بخاطر انگل­ها یا سایر علائم بیماری بطور مکرر در فصل رشد و ترجیحاً حداقل ماهی یک بار بطور کامل معاینه شوند و اگر بیماری آنان محرز گردید، سریع و بطور موثر درمان شوند. دقت در انتخاب ماهیان تولید مثل کننده اهمیت فراوانی دارد تا در درجه اول موجب انتقال بیماری به مزرعه نشوند.
کنترل شکارچیان : کنترل شکارچیان ( عمدتاً پرندگان و حشرات آبزی) ، بیشتر با پیشگیری از ورود آنان تا نابود ساختن آنها باید فراهم گردد. گرین هاوس­ها واقعاً در مقابل شکارچی مقاوم هستند. مسئله عمده دیگر بویژه در اواخر فصل که گرمای آب بیشتر و محصول ماهی موجود در آب بالاست. آلودگی استخر بوسیله خود ماهیان می­باشد. در این حالت اکسیژن مورد نیاز ضایعات دفع شده از ماهی ، و همچنین مصرف اکسیژن توسط ماهیان در حال رشد ، سبب کاهش میزان اکسیژن محیط می­گردد. برای مقابله با این موضوع میتوان آب را در طول شب که میزان اکسیژن در پایین­ترین حد خود است ، هوا داد ، یا آب آن را بطور دائم عوض کرد، گرچه مورد اخیر با اتلاف حرارت آب همراه است.

  

 پرورش ماهی خاویار

ماهیان خاویاری که استروژن نامیده می شوند و از خانواده تاس ماهیان، از جمله گونه های آب زی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز می گردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان می نامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز مانده اند .

 اهیان خاویاری که استروژن نامیده می شوند و از خانواده تاس ماهیان، از جمله گونه های آب زی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز می گردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان می نامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز مانده اند . از منظر تعدد گونه ها به ۲۷ گونه و زیر گونه در جهان تقسیم می شوند که از این تعداد ۵ گونه در دریای خزر زندگی می کنند ،دریایی که خود به تنهایی ۹۳ درصد ذخایر ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده است.
اما ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت انان که به واسطه تخم انان که به خاویار یا مروارید سیاه مشهور است ،می باشد . خاویار خود به تنهایی به عنوان اشرافی ترین صبحانه جهان محسوب می گردد بسیاری آن را به شکل خام و یا همراه با تخم مرغ و اغشته به زرده ان میل می کنند و گروهی نیز به اندازه نوک قاشقی از ان را همراه با سبزیجات معطر یا قطعه کوچکی از نان و کره می خورند و بوی تند ماهی مانند ان و طعم شورش را بسیار دوست می دارند و انرا بسیار پر کالری و انرژی زا می دانند و این چنین نیز هست .
خاویار انواع گوناگونی دارد چون خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ازرشی قابل توجه بر خوردار است. ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا میزیند که به ترتیب کیفیت عبارتند از « فیل ماهی» -«قره برون یا ماهی خاویاری ایران »- «ماهی خاویاری گلد(چالباش) یا روس»- «ماهی شیپ »-« ماهی ازون برون»، . فیل ماهی بزرگترین ماهی ابهای داخلی است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص داده است نام دیگر ان بلوگا است و نمونه هایی از انها با وزنی در حدود۱۴۰۰کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شده است .
هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی می کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می شود و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را دارا ست . از قامتی معادل یک و نیم متر تا بیش از چهار متر بر خوردار است ، رکورد صید ان در ایران ۶۲۰ کیلوگرم بوده است.
قره برون یا تاس ماهی ایران در حال حاضر گونه ای مستقل محسوب می شود ،چرا که تا قبل از این انرا زیر گونه ای از ماهی روس می دانستند .
در لفظ به معنای بینی سیاه است که از رتبه دوم ارزش بر خوردار است . در حال حاضر به واسطه تکثیر مصنوعی از نقطه نظر تعدد از گونه روس پیشی گرفته است . از گونه روسی بزرگتر می باشد و کیفیت خاویاری برتر از وی را نیز دارا می باشد از نظر ظاهری تا حدی شبیه به هم می باشند گرچه رنگی تیره تر همراه با رنگ دانه های سفید رنگ که تا بینی وی ادامه پیدا کرده وی را از نظر ظاهری از تاس ماهی روس جدا می کند . وزنی معادل ۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم دارد و طولی معادل ۱متر تا بیش از ۲متر که در فاصله ۱۲ تا ۱۴ سالگی بالغ می گردد.
تاس ماهی روس یا چالباش در زمره گونه هایی است که در تمامی نقاط دریای خزر یافت می شود و خاویار ان را نیز به اصطلاح طلایی می نامند که از رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی میرسد و بالغ می شود . از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.
ماهی خاویار شیپ معمولا ماهی مهاجری است که به واسطه تخم ریزی به سواحل ایران می اید و در رودخانه های ابریز دریای خزر تخم گذاری می کند . از عمری معادل ۳۰ سال بر خوردار است ، سبک وزن است و از تعدد کمی هم بهره می برد ،از نقطه نظر ارزش در رتبه چهارم قرار دارد . با طولی بیش از ۱ متر و وزنی سبک ، در فاصله ده سالگی تا ۱۴ سالگی بالغ می گردد و به سن تخم دهی می رسد .
ماهی اوزون برون (دراکول) کوچکترین ماهی خاویار دریای خزر می باشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون می نامند از نقطه نظر کیفی در رتبه اخر قرار دارد چرا که از خاویار ریزتر و ارزانتری بهره می برد . از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجه است و تعداد ان نیز در شرایط طبیعی رو به کاهش می رود .در ترجمه نام وی بینی دراز است.در فاصله ۸تا۱۲ سالگی بالغ می شود . از قامتی معادل ۱ تا ۱.۵متر بهره می برد و وزنی سبکتر در قیاس با دیگر ماهیان این خانواده در دریای خزر.
همانگونه که خاویار سیاه در ایران و جنوب روسیه شناخته شده تر است، خاویار سرخ در سیبری و خاور دور طرفداران بیشتری دارد .گرچه خاویار سرخ از خاویار سیاه ارزانتر است اما طعم و ارزش غذایی آن دست کمی از خاویار سیاه ندارد. در ایران کرانه های شرقی دریای خزر بویژه سواحل بندر ترکمن( از حسنقلی تا میانکاله) مهمترین محل صید میاهیان خاویاری می باشد که به تنهایی نیمی از خاویار ایران در آنجا استحصال می شود.
خاویار سرخ یا سیاه را می‌توان در تمامی فروشگاههای مواد غذایی روسیه خریداری کرد. در اغذیه فروشیها چند دانه خاویار سرخ بر روی برشی از نان با یک برگ جعفری سرو می‌شود. البته علاقمندان واقعی خاویار، آن را سرد و با یک قاشق کوچک و بدون نان میل می‌کنند .طعم خاویار که ترکیبی از بوی تند ماهی و شوری نمک است، ممکن است برای بسیاری اصلاً خوشایند نباشد. واژه خاویار واژه‌ای فارسی و دگرگون‌شدهٔ واژهٔ خاگ‌آور (به معنی تخم‌آور) است.

منبع: سایت وزارت جهاد کشاورزی - وبلاگ پرورش ماهی
لینک ثابت

موضوع مطلب : بدون موضوع - بدون موضوع

1 اردیبهشت 1390 23:45 :: نویسنده : herfearas

بیماری های مشترک انسان و حیوان

بیماری هاری

هاری یک بیماری ویروسی کشنده است که مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده و انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفی و غالباً از طریق گزش به آن مبتلا می شوند.

این بیماری به دلایل ذیل دارای اهمیت می باشد:

۱- میزان کشندگی بـــــــالا ( صددرصد) به طوری که پس از ظهور علایم بیماری چه در انسان و چه در حیوان درمان پذیر نبوده و بیمار محکوم به مرگ می باشد.

۲ ـ افزایش روند موارد حیوان گزیدگی انسانی که بناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واکسن ضد هاری جهت درمان و پیشگیری می گردد.

۳ ـ تلفات و خسارات اقتصادی زیاد

بقیه در ادامه مطلب....................
ادامه مطلب

موضوع مطلب : دامپروری - دامپروری

1 اردیبهشت 1390 23:42 :: نویسنده : herfearas

 پرورش زنبور عسل

تاثیر شهد گل و سایر مواد قندی در رژیم غذایی زنبوران عسل

مقدار عسلی که یک کلنی در طول سال به آن نیاز دارد بطور دقیق مشخص نگردیده است، زیرا اندازه کلنی، فعالیتهای تولیدمثلی و رشد و نوع شهد گل، فاکتورهایی هستند که در مقدار عسل مورد نیاز یک کلنی تاثیر دارند. قند های اصلی که در غلظت های مختلف در عسل وجود دارند شامل گلوکز، فروکتوز و ساکاروز می باشند. در بعضی از مواقع که شهد در طبیعت کمیاب می شود زنبوران عسل از مواد قندی نباتات و میوه جات استفاده می کنند.
زنبوران عسل انرژی لازم جهت پرواز را از شکستن کربوهیدراتها بدست می آورند و باید همیشه مقداری کربوهبدراتهای ذخیره شده داشته باشند.زنبوران عسل قادر نیستند انرژی لازم فوری را از مواد پروتئینی بدن خود،گرده گل و یا مواد چربی تامین کنند.

بقیه در ادامه مطلب.....................

 
ادامه مطلب

موضوع مطلب : دامپروری - دامپروری

1 اردیبهشت 1390 23:36 :: نویسنده : herfearas
بیماری های ناشی از مصرف گوشت خوک
 
يكي از مواد غذايي كه مصرف آن به هر صورتي اكيدا منع شده گوشت خوك است و مصرف آن در بسياري از اديان ازجمله دين اسلام، يهوديت و حتي مسيحيت حرام شده است. به تجربه ثابت شده هر چيزي كه مصرف آن حرام شمرده شده قطعا به نوعي براي انسان مضر است و البته تاكنون هم دلايل علمي زيادي براي اثبات اين مضرات ارائه شده است. در اين ميان تحقيقاتي هم روي خوك و گوشت آن صورت گرفته كه حاوي مطالبي است كه عدم مصرف آن را تاييد كرده و شايد بتواند عده‌اي را كه هنوز در مورد دلايل منع مصرف اين گوشت توجيه نشده‌اند، متقاعد كند.

طبق بررسي‌ها خوك از كثيف‌ترين و آلوده‌ترين حيوانات به شمار مي‌رود كه در واقع همه‌چيزخوار است و هر چيزي را كه فكرش را بكنيد، از لاشه حيوانات و حشرات مرده، كرم‌ها و آشغال گرفته تا حتي ادرار و مدفوع خودش را نيز مي‌خورد، به همين دليل بدن خوك منبع انواع آلودگي‌ها و ويروس و ميكروب‌ها است.

كرم كدو، انگلي شايع در مصرف‌كنندگان گوشت خوك

خوك‌ها به خاطر زندگي در جاهاي كثيف و آلوده و تغذيه از انواع مواد كثيف منبع انواع كرم‌هاي مختلف همچون كرم كدو هستند. اين كرم بسيار خطرناك است كه مدت‌هاي زيادي در روده زندگي مي‌كند. ضمن آن كه در بدن خوك مدام رشد مي‌كنند و زماني كه انسان از گوشت آن تغذيه مي‌كند، تخم‌هاي اين كرم وارد جريان خون شده و به اندام‌هاي بدن مي‌رسد. ورود تخم اين كرم به مغز باعث كاهش حافظه، به قلب باعث بروز حمله قلبي، به چشم باعث نابينايي و به كبد باعث آسيب جدي مي‌شود كه حتي ممكن است سيروز كبدي را به همراه داشته باشد.

همچنين اگرچه عفونت ناشي از كرم كدو معمولا در روده رخ مي‌دهد ولي در تمام بدن مي‌تواند ايجاد شود و با مصرف گوشت‌هاي خام و نيز گوشت خوك بروز مي‌كند. بيشتر افراد مبتلا علائمي ندارند ولي افرادي كه تخم‌ها در روده آنها قرار گرفته، با نشانه‌هايي چون دردهاي شكمي، اسهال و كاهش اشتها به پزشك مراجعه مي‌كنند. البته بسته به اين كه تخم‌ها در كجاي بدن قرار دارند، علائم بيماري متفاوت است. گاهي براي تشخيص آن نمونه مدفوع، تصويربرداري يا آزمايش خون لازم است.

كرم كدو انواع مختلف دارد كه نوع «تنيا سوليوم» آن در مغز و عضلات خوك موجود است. اين كرم بزرگ و تخت است در روده زندگي مي‌كند و اندازه‌اش از 5/ 4 تا 9 متر است. بخش‌هاي حامل تخم اين كرم در مدفوع قرار دارند. اين تخم‌ها با ورود به بدن انسان، در بدن او شروع به تخمگذاري و تكثير مي‌كنند، به ديواره روده حمله مي‌كند و از طريق جريان خون به ماهيچه‌هاي اسكلتي و ساير بافت‌هاي بدن مي‌رسد و توليد كيست مي‌كند. كرم كدو يكي از شايع‌ترين عوامل بروز انگل‌هاي مغزي به شمار مي‌رود. اين نوع بيماري انگلي بيش از 50 ميليون نفر را در سطح جهان مبتلا مي‌كند كه عامل اصلي حملات صرع محسوب مي‌شود.

آلوده شدن روده‌ها يا مغز به اين انگل مراحل مختلف رشد كرم‌ها در زمان مصرف گوشت بستگي دارد. اگر در مرحله نوزادي كرم، فرد گوشت خوك آلوده را مصرف كند، كرم‌ها وارد روده و زماني كه در حالت تخم باشند، وارد معده مي‌شود كه از آن طريق كرم مي‌تواند وارد جريان خون شود و به مغز برسد. اين كرم‌ها از خون عبور مي‌كنند، به بافت مغز وارد مي‌شوند و به بافت مغز يا حفره‌هاي مايع مغزي مي‌چسبند.

در اين صورت به شكل ساختارهاي كيست مانندي درمي‌آيند كه مي‌تواند موجب بروز حملات صرع شود. در واقع حضور اين كرم‌ها و انگل‌ها در مغز، فعاليت‌هاي مغزي را از كنترل خارج مي‌كند و صرع رخ مي‌دهد. چنانچه اين انگل‌ها به حفره‌هاي مايع مغزي بچسبند، فرد با علائمي چون سردرد، تهوع، سرگيجه و تغييرات حالت رفتاري مواجه مي‌شود و در موارد پيشرفته صرع بروز مي‌كند. اين علائم اضافه به خاطر مسدود شدن جريان مايع مغزي توسط كرم كدوست.

در چنين شرايطي پوشش حفره‌هاي مايع مغزي ملتهب و جريان مايع مسدود مي‌شود و چون اين حفره‌ها سيستم بسته‌اي دارند، انسداد آنها باعث بالا رفتن فشار مغز مي‌شود. فشار بالاي مغزي پمپاژ قلب را بالا مي‌برد تا خون بيشتري به مغز برساند. دراين حالت و در صورتي كه درمان مناسبي صورت نگيرد، قلب قادر به پمپاژ خون كافي به سمت مغز نخواهد بود و اعصاب شروع به مردن مي‌كنند و در نهايت آسيب‌هاي شديدي به مغز وارد مي‌شود.

احتمال ابتلا به بيماري نادر و مهلك

محققان در تحقيقات جديد، نوعي انگل يافته‌اند كه عامل بيماري انگلي «تونگياسيز» به شمار مي‌رود. كرم‌هاي ماده اين انگل عامل بروز نوعي بيماري خطرناك است كه بتازگي در قسمت‌هايي از كشور اوگاندا مشاهده شده است. اين حشرات و انگل‌ها در مكان‌هاي آلوده و كثيف زندگي مي‌كنند و در آنجا تكثير مي‌شوند.

به نظر مي‌رسد خوك‌ها يكي از عوامل تكثير و انتشار اين حشرات هستند، چون خوك‌ها هم در محيط‌هاي كثيف زندگي مي‌كنند، نگهداري و پرورش خوك‌ها خطر بروز اين بيماري را افزايش مي‌دهد. اين حشرات بسيار كوچك و شبيه كك هستند كه معمولا از طريق پاها وارد بدن افراد مي‌شود، از خون فرد تغذيه مي‌كنند و رشد و تكثير مي‌يابند و بتدريج باعث فساد و گنديدگي بدن افراد مي‌شود.

همين بيماري باعث مرگ حدود 20 نفر و ابتلاي 20 هزار نفر در اوگاندا شده است. علاوه بر اوگاندا، اين بيماري در آمريكاي لاتين، آفريقا و كارائيب نيز ديده شده است. كودكان و افراد سالمند بيش از ساير افراد در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند و بتدريج توانايي راه رفتن را از آنها مي‌گيرد و آنها را مي‌كشد.

گوشت خوك هم مانند گوشت گراز است

گراز حيواني وحشي است و از گونه خوك‌ها به شمار مي‌رود و در واقع همان خوك وحشي است، اما از لحاظ ظاهري با خوك‌ها متفاوت است. اين حيوان بومي شمال و مراكز اروپا و مناطق مديترانه‌اي و نيز آسيا است و شكار گراز در بخش‌هايي از نقاط ايران رواج زيادي دارد و به تصور اين كه گراز متفاوت از خوك است، از گوشت آن مصرف مي‌كنند.

اين در حالي است كه همه مضرات و آلودگي‌هايي كه براي گوشت خوك ذكر كرديم در مورد گوشت گراز هم صدق مي‌كند و هيچ تفاوتي با هم ندارند. پس بهترين راه براي دور ماندن از خطرات ناشي از مصرف گوشت خوك و گراز دوري‌كردن از آنها و نيز عدم مصرف گوشت اين دو حيوان است.

از ديگر دلايلي كه مصرف گوشت خوك در بسياري از اديان ممنوع شده، تاثيري است كه گوشت اين حيوان روي خصايص انسان مي‌گذارد. محققان و نيز روان‌شناسان معتقدند ما هماني هستيم كه مي‌خوريم. خوك حيواني است كه نماد بي‌غيرتي است و حيواني بسيار كثيف است و هيچ تعصبي نسبت به جفت خود ندارد و از لحاظ جنسي بسيار بي‌قيد و بند است. محققان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيدند كه اين خصوصيات خوك با مصرف گوشت آن قابل انتقال به انسان است و افرادي كه مرتب از گوشت خوك استفاده مي‌كنند، به مرور دچار بي قيدي نسبت به خانواده خود مي‌شوند و در اين امور بي توجه مي‌‌شود.

جالب است بدانيد، خوك از لحاظ بيولوژيكي بسيار شبيه به انسان است و گوشت آن شباهت زيادي به گوشت انسان دارد. به همين دليل از خوك به دليل همين شباهت براي كالبدشكافي‌هايي استفاده مي‌شود كه بخواهند اندام‌هاي انسان را مورد بررسي قرار دهند.

بيماري‌هاي ناشي از مصرف گوشت خوك

علاوه بر اين كه گوشت خوك محل مناسبي براي رشد و تجمع انواع كرم‌ها و انگل‌ها و ميكروب‌هاست، عامل بروز بسياري از بيماري‌ها نيز محسوب مي‌شود كه بسياري از آنها به وجود همين ميكروب‌ها بستگي دارد. يكي از مشكلاتي كه با خوردن گوشت خوك ممكن است ايجاد شود، اسهال خوني است. از مهم‌ترين علل بروز اين حالت وجود كرم‌هايي موسوم به «بالانتي ديوم» است كه در گوشت خوك به مقدار زياد زندگي مي‌كنند.

بيماري‌هاي كبدي و هپاتيت عفوني هم ازجمله بيماري‌هايي است كه يكي از علل بروز آن مصرف گوشت خوك است. ويروس‌هاي موجود در اين نوع گوشت خطر ابتلا به هپاتيت E را نيز افزايش مي‌دهد، به طوري كه آن دسته از افرادي كه با خوك در ارتباط نزديك بوده‌اند يا از گوشت آن استفاده كرده‌اند، بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند. تمام اين عوامل مي‌تواند در نهايت فرد را دچار سيروز كبدي كند.

در ضمن نوعي بيماري به نام باد سرخ، بيماري است كه خوك‌ها را مبتلا مي‌كند. به همين دليل افرادي كه با خوك‌ها سروكار دارند هم به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. افرادي چون قصاب‌ها كه با گوشت خوك در ارتباط هستند، بيشتر دچار اين مشكل مي‌شوند. اين بيماري به صورت لكه‌هاي قرمز و دردناكي روي پوست دست ظاهر مي‌شود كه به طور مداوم سوزش دارد و فرد را بسيار آزار مي‌دهد.

بروز بيماري‌هاي قلبي، انسداد عروق و نيز چاقي هم از عوارض مصرف گوشت خوك به شمار مي‌رود. گوشت خوك از لحاظ مواد سازنده ماهيچه بسيار فقير است و بيشتر بدن او را چربي تشكيل مي‌دهد و به همين دليل گوشت او با چربي اشباع زياد همراه است. علاوه بر چربي زياد، بالا بودن اسيد اوريك در گوشت خوك هم باعث انسداد عروق قلب و در نتيجه بروز بيماري‌هاي قلبي و بالارفتن چربي خون و حتي سكته و حملات قلبي و سنگ كيسه صفرا در انسان مي‌شود.

بيش از 50 درصد از آمريكايي‌ها به دليل مصرف زياد گوشت خوك، دچار فشار خون بالا هستند. از سوي ديگر، چربي بالاي آن، با بروز سرطان روده بزرگ هم در ارتباط است. همچنين گوشت خوك به خاطر سنگين بودن، مشكلات گوارشي ايجاد مي‌كند و هضم آن براي روده دشوار است و فرد را ممكن است دچار بوتوليسم كند.

اين گوشت با دارا بودن مقدار بالايي هيستامين و تركيبات ايميدازول، مي‌تواند باعث خارش و التهاب پوستي شود. علاوه بر اين، سولفور موجود در مخاط‌ها باعث التهاب مخاط در تاندون‌ها و غضروف‌ها مي‌شود و التهاب مفاصل و رماتيسم ايجاد مي‌كند. در ضمن افزودني‌هايي كه معمولاً براي عمل آوردن گوشت خوك به آن مي‌زنند نيترات‌هايي هستند كه خطرناك هستند و به نيتروآمين‌هايي تبديل مي‌شوند كه عامل بروز سرطان محسوب مي‌شوند.

در اين ميان آنفلوآنزاي خوكي هم از آن دسته بيماري‌هاي انتقال يافته از خوك‌ها به انسان‌هاست كه در سال‌هاي اخير حرف و حديث‌هاي زيادي درباره آن شنيده‌ايد. اين ويروس در فصل تابستان در ريه‌هاي خوك به سر مي‌برد و در ماه‌هاي سرد سال حيوان را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. به طور معمول سوسيس‌هايي كه از ريه خوك‌هاي آلوده تهيه مي‌شوند، منبع آلوده‌كننده هستند و افراد با مصرف آنها مبتلا به آنفلوآنزاي خوكي مي‌شوند.

 

منبع: جام جم
لینک ثابت

موضوع مطلب : بهداشت - بهداشت

1 اردیبهشت 1390 23:33 :: نویسنده : herfearas

اشک های شگفت انگیز درخت کائوچو!

اشک‌هاي شگفت‌انگيز درخت: ماده‌اي که درباره‌اش مي‌خوانيد، يکي از شگفت‌انگيزترين مواد جهان است. فقط کافي است نگاهي به دوربرتان بيندازيد تا اين ماده را در شکل‌هاي مختلف و ترکيب‌هاي متفاوت ببينيد؛ اين ماده پلاستيک نام دارد.  «لارنس تامبا»، چاقويش را بيرون مي‌کشد و ضربه‌هاي محکمي به بدنه درخت مي‌زند. درخت ارتفاعش بيش از 20 متر است. بلافاصله پس از ضربه چاقو، شيره سفيدرنگي از ميان شيار «V» شکل بيرون مي‌زند.

کائوچو

لارنس، توجهي به اين شيره نمي‌کند. کار او اين است که هر روز روي تنه‌ درخت‌هاي اين مزرعه در ليبريا، در غرب آفريقا، چنين شيارهايي بيندازد تا مايعي سفيد و چسبناک از تنه درخت‌ها بيرون بزند. از شکاف‌هاي روي تنه درخت‌ها، شيره درخت به درون کاسه‌هاي کوچکي مي‌ريزد. مايعي چسبناک که ماده اوليه ترکيب بسيار عجيبي است: «پلاستيک»! ماده‌اي که باعث مي‌شود ما راحت‌تر بخوابيم، دوچرخه سوارها راحت‌تر حرکت کنند و در روزهاي باراني پاهايمان خيس نشود. مي‌دانيد چرا؟ چون از اين ماده شگفت‌انگيز، تشک‌هاي مناسب براي خوابيدن، لاستيک دوچرخه و حتي کفش هم درست مي‌کنند؛ ماده‌اي که در بادکنک، توپ تنيس و حتي نخ‌هاي ماهيگيري وجود دارد.

يکي از جالب‌ترين حالت‌هاي اين ماده را مي‌توان در انواع کش ديد. خاصيت ارتجاعي اين ماده به شکلي است که تا اندازه‌اي کشيده مي‌شود و بعد دوباره به حالت اولش برمي‌گردد. ساکنان آمريکاي مرکزي، بيش از 3 هزار و 600 سال پيش با خاصيت‌هاي شگفت‌انگيز اين ماده آشنا شده‌اند. آن زمان از شيره سفيد‌رنگ درخت کائوچو، که لاتکس ناميده مي‌شود، نخستين توپ‌هاي پلاستيکي را ساختند. فاتحان اروپايي وقتي در قرن شانزدهم ميلادي، به مناطق سرخ‌پوست‌نشين آمريکاي مرکزي قدم گذاشتند و از ديدن اشيايي با جنسي عجيب، شگفت‌زده شدند. به نظر بعضي از آنها اين ماده، محصول کاري جادوگرانه بوده است. سال 1820 براي نخستين بار از صمغ مايع «لاتکس» بادکنک ساخته شد، در طول سال‌ها، بادکنک‌ها به شکل رنگي امروزشان در آمدند.

اما يافتن راز پلاستيک و علت ويژگي عجيب جنس آن، بسيار منطقي و ساده است. مولکول‌هاي بسيار ريز پلاستيک، که اين ماده را تشکيل مي‌دهند، به شکل زنجيري طولاني و مارپيچي درهم تنيده شده‌اند. وقتي تکه‌ کشي پلاستيکي را مي‌کشيم، پيچ‌هاي مولکول‌هاي کش از هم باز مي‌شوند، کش باز مي‌شود و پس از رها کردن آن، دوباره به حالت اوليه‌اش باز مي‌گردد. ذره‌هاي لاتکس در شيره بسياري از گياهان وجود دارد؛ اما بيش از همه در شيره درخت کائوچو يافت مي‌شود. اين درخت، گياهي گرمسيري است که اصليت آن به کشور برزيل تعلق دارد. «کائوچو» نام ديگر لاتکس است.

اين واژه از عبارتي سرخ‌پوستي گرفته شده است. «کاوو- او- چو» به زبان سرخ‌پوستان آمريکاي مرکز يعني «اشک‌هاي درخت».لارنس تامبا، هر روز بايد با چاقو به تنه بيش از 600 درخت کائوچو ضربه بزند. شيره درخت طعمي ترش دارد و مانند شير فاسد شده بوي بدي مي‌دهد. پس از خارج شدن شيره‌ها از درخت‌ها، کارگرها آن را جمع‌ مي‌کنند. صمغ خشک شده ابتدا شسته و سپس به قطعات ريزتر خرد مي‌شود؛ هر چقدر خردتر شود،‌ بهتر است. شيوه نگه‌داري اين ماده اوليه تا سال‌ها معماي پژوهشگران بود. ماده خام لاتکس خيلي زود کهنه و خراب مي‌شود.

در آغاز قرن 19 ميلادي، تلاش شد تا از پارچه‌اي که روي آن به وسيله لاتکس پوشانده شده بود، جليقه نجات بسازند. نتيجه آزمايش يک شکست بزرگ بود. ماده لاتکس زير نور آفتاب ذوب شد و به درون آب ريخت. شيره مايع درخت در سطل‌هاي بزرگ جمع‌آوري مي‌شود. مايع از يک توري عبور داده مي‌شود تا ناخالصي نداشته باشد. اما سرانجام «چارلز گودير» در سال 1839 اين مشکل را حل کرد. او تکه‌اي کائوچو را با گوگرد ترکيب کرد و روي آتش گرفت تا گرم شود. توده زغال شده بوي وحشتناکي داشت، اما ديگر حالت چسبناکي نداشت و شکلش براثر گرما يا سرما تغيير نمي‌کرد؛ اين لحظه تولد پلاستيک بود.

از آن زمان تاکنون پژوهشگران با انجام آزمايش‌هاي مختلف، ترکيب‌هاي متفاوتي از پلاستيک ساخته‌اند که روز به روز مقاوم‌تر شده است. امروزه حتي بدون استفاده از صمغ درخت کائوچو هم پلاستيک ساخته مي‌شود. نفت جايگزين شيره چسبناک درخت شده است. مزيت نفت نسبت به ماده لاتکس، ارزان‌تر بودن آن است.

با وجود پيشرفت در زمينه توليد پلاستيک از مواد مصنوعي، اما هنوز نمي‌توان به‌طور کامل از کائوچو صرف‌نظر کرد. مثلاً اگر لاستيک خودروها فقط از پلاستيک مصنوعي توليد شود، خيلي سريع داغ مي‌شود، به همين دليل در هر حلقه لاستيک، حدود 50 درصد کائوچو هم استفاده مي‌شود و همين باعث مي‌شود کارگرهايي مثل« لارنس تامبا» بيکار نشوند!

 

منبع: همشهری آنلاین
لینک ثابت

موضوع مطلب : کشاورزی - کشاورزی

1 اردیبهشت 1390 23:30 :: نویسنده : herfearas

روشهاي جمع آوري بچه كندو: كندوي اصلي كه از انها بچه بيرون امده است در هر حال تعدادي  سلول ملكه و مقداري جمعيت براي خود نگه مي دارد ولي به يك كندوي نسبتا ضعيف تبديل خواهد شد. بچه هاي بيرون زده را بايد به هر نحوي جمع اوري نموده ودر كندوي جديد مستقر كرده و به عنوان يك كلني جديد از انها مراقبت كرد.با تتوجه به مكان خوشه زدن بچه زنبور روش جمع اوري ان فرق مي كند.چون توده افراد بچه زنبور به علت زياد خوردن عسل سنگين شده اند وخانه ندارند بسيار ارام بوده و خيلي كم نيش ميزنند.معمولا وقتي  انها نيش مي زنند كه ضربه يا فشار بر انها  وارد بيايد.در غير اين صورت اصلا حالت تهاجمي و حمله به خود نمي گيرند.در نتيجه مي توان انها را به راحتي با استفاده از يك برس نرم و يا با يك تكان ملايم از محل استقرار به درون محفظه اي منتقل كرد. 1- گرفتن بچه كندو از درخت: ابتدا يك كندوي تميز را با تعدادي حدود 5-4 قاب كه شامل يك ديواره اجدار و سه عدد پوكه يا كادر با موم بافته شده به رنگ سفيد متمايا به قهوه اي روشن فراهم ميكنيم.علاوه بر يكقاب پر از عسل و گرده نيز در يك طرف كندو و مابين بقيه قابها گذاشته مي شود.ترتيب قرار گرفتن اين كادرها به صورت زير است:از سمت بدنه،ابتدا يك پوكه،بعد قاب عسل و گرده،شپش يك عدد پوكه و بعد از ان يك كادر باموم اجدار و در اخر نيز يك موم بافته يا پوكه گذاشته مي شود.اين روش اماده سازي كندو معمولا براي گرفتن بچه زنبور طبيعي لازم است.نحوه انتقال بچه به اين كندو به شرح زير است: الف- اگر ارتفاع محل و جاي قرار گرفتن بچه كندو به قدري باشد كه بتوان با رفتن روي كندوي ديگر و يا چهار پايه و نردبان مطمئن كندوي اماده شده را به زير خوشه بچه طبيعي رساند انجام كار خيلي راحت خواهد بود.اگر بچه كندو بر روي شاخه باريكي از ئرخت باشد با يك ضربه ناگهاني تمام زنبورها را به داخل كندو تكانده مي شود.ولي اگر بچه كندو بر رويشاخه كلفت و يا تنع درخت خوشه بسته باشد وتكان دادن عملي نباشد كار انتقال به وسيله يك برس نرم و با احتياط انجام شده و زنبورها در داخل كندو قرار مي گيرند. ب- چنانچه محل استقرار بچه كندو مرتفع باشد و دسترسي به ان و بردن كندوي اماده به ان نقطه ممكن نباشد در صورتي كه شاخه باريك باشد ابتدا خوشه را در داخل يك كيسه نموده ودرب ان را با نخ مي بندند و شاخه را با اره بريده و در زنبورستان بچه زنبور را به كندو منتقل مي كنند. 2- گرفتن بچه كندو از ديوار،تخته سنگ و تنه درخت: گاهي محل استقرار بچه كندو طبيعي به صورت خوشه نبوده بلكه به صورت چسبيده بوده و قابل برس زدن و تكان دادن نيست.در چنين مواردي با استفاده از چند شان مومي زنبورها را بر روي كادرها هدايت كرده و انها را به كندو منتقل مي كنند.همچنين اگرارتفاع محل قرار گرفتن بچه كندو زياد باشد شان مومي را به چوب بلندي بسته و در روي توده زنبورها قرار مي دهند.در اين حالت زنبورها بر روي كادر مومدار جمع مي شوند و مي توان انها را به همان حالت............

بقیه در ادامه مطلب.......
ادامه مطلب

موضوع مطلب : دامپروری - دامپروری

1 اردیبهشت 1390 23:27 :: نویسنده : herfearas

● مقدمه: میگوها از خانواده سخت پوستان هستند و در دریا زندگی می کنند و تنها برخی از گونه های آن در آب شیرین یافت می شوند در ایران میگوهای خوراکی اب شور در دربای عمان و خلیج فارس زندگی می کنند این میگو را دریایی می نامند این میگو به وسیله لنج – کشتی صید شده و به ساحل حمل می شود و در ساحل بر حسب اینکه عمل آوری شود و یا بصورت تازه به بازار مصرف انتقال یابد نیز مسیر جداگانه ای را می پیماید .● انواع: نوع دیگر میگو میگوی پرورشی است که در سواحل خلیج فارس و دریای عمان با استفاده از اب دریا که توسط کانال به سمت مزارع هدایت شده مستقیما در محیط دریا پرورش داده می شود تفاوت میگوی پرورشی و دریایی عملا بر تفاوت گونه نژاد و در صید و روش عرضه میگو است.● روشهای تشخیص میگو های سالم و غیر سالم : میگو بدلیل دارا بودن اسید های چرب غیر اشباع خیلی سریع خراب می شود چون تمام اندامهای گوارش میگو در ناحیه سر قرار دارد . شروع مرحله فساد از ناحیه سر با قسمت بدن است که با شروع مرحله فساد ،سر میگو را جدا کرده و بدون سر به فروش می رسانند . در مرحله بعد پوست میگو را جدا کرده و عضله تنها می ماند البته این بدان معنی نیست که هر میگوی بسته یندی شده بدون سر دارای مشکل است چون ممکن است بر اثر بازار مصرف میگو را سر کنی و یا آن را پوست کنی و به فروش برسانند . پس میگو باید با سر بوده و سر آن سفت و محکم به بدن چسپیده با شد رنگ میگو بسته به گونه ، نژاد و محیط زندگی متفاوت است ولی بعد از پخت تقریبا تمامی میگو ها به رنگ صورتی مایل به قرمز در می آیند که شدت این رنگ نشانه سلامت میگو است . هر چقدر از پخت کمتر صورتی شود کیفیت پایین تری دارد ، رنگ میگو باید یکنواخت بوده و لکه های سیاه درشت نداشته باشد . خال های ریزه پراکنده در سطح بدن طبیعی است . میگوی تازه بوی بدی ندارد و فقط بوی خاص میگو را دارد . که اصلا تند نیست ، ولی در صورت خراب شدن بوی شدید و تند آمونیاک از آن استشمام می شود . از نظر نوع پرورشی و دریایی آن هیچ فرقی ندارد . یعنی میگوی دریایی که از لب ساحل بلافاصله بعد از صید به فروش می رسد بدون بو است . در مورد نگهداری میگو ، باید گفت اگر میگو را بصورت تازه از شهر های جنوبی خریداری می نمائید باید در همان محل فقط سر را جدا کرده و با پوست فریز کنید . اگرمیگو به صورت بسته بندی شده و منجمد خریداری می شود باید به تاریخ تولید و انقضا و کد بهداشتی جعبه دقت شود . سپس آنرا در فریزر خانگی و حدود ۱۸- درجه سانتی گراد نگهداری کرد، بسته بندی باید بصورتی باشد که مجبور به دو بار فریز کردن میگو نشوید برای این کار می توان وقتی میگو خریداری شد بیش از حالت انجماد خارج شود باید سر میگو را جدا کرد و آنرا در پلاستیک به اندازه مصرف هر وعده قرار داد و البته فوری آنرا داخل یک جعبه و درون فریزر گذاشت . میگوی را که پوست آن کنده شده به مدت زیاد نمی توان در فریزر نگه داشت ، مگر در شرایط خاص و بسته بندی خاص که حتی در آن صورت هم مدت نگهداری طولانی نیست . ● ارزش غذایی میگو : گوشت گوسفند ، گوساله ، مرغ، ماهی و میگو جزو غذاها با پروتیین بالا محسوب می شوند که معمولا نیاز پروتیینی بدن باید توسط آنها تامین شود . همچنین میزان کلسترول در ۱۰۰ گرم میگو حدود دو سوم میزان کلسترول در یک تخم مرغ ۵۰ گرمی است یعنی در وزن مساوی میزان کلسترول میگو یک سوم کلسترول تخم مرغ است با این تفاوت که در میگو میزان اسید چرب اشباع که برای سلامتی مضر است صفر است که می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند . بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه راکفلر آمریکا صورت گرفته و به تایید انجمن متخصصان قلب آمریکا رسیده و در مجله نظام پزشکی ایران نیز به ثبت رسیده است کلسترول موجود در میگو باعث افزایش کلسترول خون نمی شود و اصولا آن چه که علت اصلی افزایش کلسترول خون است اسید های چرب اشباع به شمار می روند. میگو مقدار قابل توجهی املاح ضروری به خصوص فسفر و آهن دارد که به ویژه برای کودکان در حال رشد و زنان باردار بسیار مفید است . نکته قابل توجه دیگر اینکه در غذا های دریای به دلیل کمتر بودن بافت پیوندی به نسبت سایر غذاهای گوشتی آنها نرمتر بوده و این واقعیت به خصوص پس از پخت مشخص می شود به همین دلیل غذاهای دریایی و از جمله میگو برای افراد مسن که بدلیل وضعیت دهان و دندان کمتر به جویدن و هضم غذا هستند بسیار مفید است .

منبع: آفتاب
لینک ثابت

موضوع مطلب : صنایع غذایی - صنایع غذاییصفحه ی بعدی (/11/) ... | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | ... صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 10 از 16   |   10 نمایش در هر صفحه
دبیرخانه حرفه وفن

 

سلام بنده دبیر و سرگروه درس حرفه و فن شهرستان جلفا استان آذربایجان شرقی هستم  این وبلاگ را برای گسترش یادگیری درس حرفه و فن برای دانش آموزان گرد هم می  آورم ما را در این راه یاری کنید جهت ارتباط با اینجانب در قسمت نظرات نظر  دهید

با تشکر

کار و فناوری


سلام بنده دبیر و سرگروه درس کار و فناوری شهرستان جلفا استان آذربایجان شرقی هستم  این وبلاگ را برای گسترش یادگیری درس حرفه و فن برای دانش آموزان گرد هم می  آورم ما را در این راه یاری کنید جهت ارتباط با اینجانب در قسمت نظرات نظر  دهید

با تشکر

مدیران سایت
مدیر کل سایت
herfearas - ارسال : 153
منوی کاربری
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
  
جستجو در سایت